Projekt JA: Back To School vrací politiky do školních lavic

8. 02. 2016 14:46:43
Přiznávám: Mám svou práci v Evropském parlamentu ráda, ale jsou dny, kdy bych poslaneckou lavici nejraději vyměnila za tu školní. Kdo by nevzpomínal rád na bezstarostná školní léta?

Člověk má být ve svých přáních obezřetný, protože ony se někdy plní. A tak jsem opravdu dostala příležitost se vracet se na střední školu. I když svůj návrat zažívám v trochu jiné pozici...

Stala jsem se totiž hlavní ambasadorskou kampaně „JA Back to School“, která propojuje poslance na národní a evropské úrovni se vzdělávacími institucemi v členských státech. Kampaň jsem oficiálně zahájila v pondělí 8. února v Gymnáziu v Ostravě Hrabůvce, které podle výkonného ředitele JA Czech Josefa Müllera úspěšně začleňuje podnikatelské vzdělávání do výuky již více než dvacet let. Studenty zajímala hlavně moje cesta od studií v Itálii přes vlastní podnikání až do Evropského parlamentu.

Cílem kampaně je podpora podnikavosti, dovedností a obchodního ducha u mladých lidí. Podnikavost přitom nutně neznamená, že každý student musí založit vlastní firmu. Jde spíše o celkový přístup k profesnímu životu, postoj k práci a odvahu zkoušet nové věci a využívat příležitostí. Toto „podnikatelské vzdělávání“ by mělo být dostupné mladým lidem po celou dobu studia. Kampaň se propojením akademického světa se světem politiky a businessu snaží vypěstovat a rozvíjet v mladých lidech podnikatelský přístup a dovednosti ještě v průběhu studia. Její snahou je v konečném důsledku také podpora evropské integrace.

Celá kampaň vznikla pod patronátem JA (Junior Achievement), nejrozsáhlejší a nejstarší vzdělávací neziskové organizace na světě, jejímž posláním je poskytovat mladým lidem praktické ekonomické vzdělávání, rozvíjet jejich znalost, inspirovat je a podporovat v aktivním přístupu k životu, aby se dovedli prosadit a úspěšně uplatnit a byli dobře připraveni pro vstup na trh práce.

Moje účast na této kampani však není prvním krokem spolupráce s JA. Její myšlenky jsou mi blízké už řadu let. Snad také proto, že českou pobočku JA Czech založil v roce 1992 syn mého oblíbeného zlínského rodáka, pan Tomáš Baťa jr. Na hodnotách, na kterých je JA založena, je ve své podstatě postavena také moje vlastní zpráva o vytvoření konkurenceschopného pracovního trhu EU pro 21. století, která byla schválena loni na podzim. V podobném duchu vznikal také můj projekt motivačních stáží s názvem „PročByNe?“ Snažím se motivovat mladé lidi, aby se nebáli bojovat o své sny a zaujali zavčas aktivní přístup k budování své profesní dráhy.

Když mě organizace JA před několika měsíci oslovila, abych se stala jednou z MEP ambasadorů v rámci Evropské sítě pro podnikatelské vzdělávání (EE-HUB - http://www.ee-hub.eu/), jejíž vytvoření iniciovala společně s Evropskou Komisí, ani na chvíli jsem neváhala. Vždy jsem byla přesvědčená o tom, že věda, business a politika spolu musí úzce spolupracovat, setkávat se a sdělovat si své názory a zkušenosti, abychom dokázali vytvořit kvalitní a odpovídající vzdělávací rámec. Síť EE-HUB je právě jednou z takovýchto skvělých příležitostí, pod níž spadá i kampaň JA Back to School.

Moje dnešní návštěva ostravského gymnázia je vůbec první takovou návštěvou v rámci této kampaně. To, že jsem si pro svoji první návštěvu vybrala právě tuto školu, není náhoda. Zdejší studentka Nikola Sýkorovou, účastnice projektu JA s názvem Leaders for a Day, mě loni v říjnu stínovala v průběhu jednoho pracovního dne v Evropském Parlamentu. Nikola společně s dalšími spolužáky byla oceněna za úspěšný start studentské firmy Czech-it, která si klade za cíl povzbuzovat mladé české studenty k technickému vzdělávání. Zapálení a motivace mladých lidí jako je Nikola si velmi cením. Kéž by takových aktivit na českých školách existovalo více!

Mou snahou je, a pevně věřím, že k tomu kampaní JA Back to School také přispěji, aby se podnikatelské vzdělávání postupně stalo povinnou součástí učebních osnov na všech úrovních školského systému. Evropa má obrovský potenciál lidské kreativity a talentu, který dosud není objeven ani využit. Musíme proto motivovat mladé lidi a rozvíjet v nich podnikavost a kreativu, ať už si vyberou jakoukoliv profesi. Tvořivost společně s inovativním a aktivním přístupem nebo schopností nést rizika jsou totiž vlastnostmi, které v praktickém životě zužitkují všichni bez rozdílu. A my se budeme snažit ukázat jim tu správnou cestu...

Autor: Martina Dlabajová | pondělí 8.2.2016 14:46 | karma článku: 6.64 | přečteno: 122x


Další články blogera

Martina Dlabajová

70 milionů Evropanů nemá základní dovednosti pro získání práce

Evropská unie připravila strategický plán nazvaný Nová agenda dovedností pro Evropu, která slouží členským státům jako podpora pro zkvalitnění výuky a lepší předpovídání požadavků trhu práce.

16.10.2016 v 13:00 | Karma článku: 16.19 | Přečteno: 2098 | Diskuse

Martina Dlabajová

Uber: inovace jako cesta k ekonomickému růstu

Asociace koncesionářů v taxislužbě mě písemně oslovila se žádostí o mé stanovisko ke společnosti Uber. Protože jde o téma zajímavé pro širokou veřejnost, včetně uživatelů této služby, zveřejňuji svou odpověď v plném znění.

4.2.2016 v 17:37 | Karma článku: 6.08 | Přečteno: 283 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jana Slaninová

Končím s multitaškingem!

Když jste ženská a čirou náhodou nesnášíte návštěvy super a hyper marketů, pěstujete většinou sport méně náročný na pohyb mezi regály, kde je jisté provádění košíkové slalomistiky korunované frontou u pokladny.

21.10.2018 v 18:00 | Karma článku: 20.23 | Přečteno: 582 | Diskuse

Libuše Palková

Kde Dášeňka očůrávala kytičky

V pondělí byla naposledy před plánovanou rekonstrukcí veřejnosti zpřístupněna Čapkova vila na Vinohradech. Kdo jste to nestihl, počkáte si nejméně dva roky, po kterých by se měla zase otevřít v nové -nebo vlastně původní - podobě.

21.10.2018 v 17:44 | Karma článku: 10.41 | Přečteno: 346 | Diskuse

Michal Pohanka

Láska je láska,

když choděj kluci s autama a holky s Eiffelovkama. Je nejvyšší čas pořádně se otevřít i v oblasti mezilidských vztahů a sexu. Když to někdo rád s autem či Eiffelovkou, není to přece nic proti ničemu a nikomu to neubližuje...

21.10.2018 v 13:18 | Karma článku: 14.00 | Přečteno: 490 | Diskuse

Petr Omelka

Když prezidenti vyznamenávali svoje kamarády

Havel, Klaus, Zeman, naši prezidenti a jejich vyznamenání, která údajně nebyla jen za zásluhy. No, jak u koho.

21.10.2018 v 13:16 | Karma článku: 28.89 | Přečteno: 1254 | Diskuse

David Vlk

Podprda ke snídani

Zaostřím na pás u pokladny a pak ji uvidím, hned vedle hovězího masa a hromádky koření, asi na svíčkovou, leží krásná rudá krajková podprsenka. Taková ta vyztužená sexy kráska na hezký večer s novým chlapem.

21.10.2018 v 8:04 | Karma článku: 41.90 | Přečteno: 3553 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 532

Poslankyně Evropského parlamentu a patronka projektu motivačních stáží pro mladé PročByNe? Sbírám knižní vydání Malého prince a snažím se dívat na svět jeho očima.

Najdete na iDNES.cz