Obří cívka TOKAMAK je cestou k čisté energii pro Evropu

17. 08. 2015 8:00:00
Letní kurz francouzštiny mě zavedl na jih Francie. Dopoledne patří škole a francouzskému jazyku. Volná odpoledne lze využít k toulkám krásným krajem Provence nebo k návštěvě přísně střeženého místa v Cadarache.

Projekt ITER je zkratka názvu INTERNATIONAL THERMONUCLEAR EXPERIMENTAL REACTOR. Na projektu spolupracuje EU, USA, Japonsko, Rusko, Čína, Jižní Korea a Indie. Je to technicky i finančně velkorysý projekt, svého druhu největší na světě, jehož rozpočet jistě přesáhne 10 miliard EUR. Roční výdaje na provoz se budou šplhat k půl miliardě EUR. Stručně shrnuto, je to nákladná, ale velmi důležitá evropská cesta pro komerční využití jaderné fúze jako čistého, udržitelného a ekologického zdroje energie. K tomu bude sloužit obří oroidní komora v magnetických cívkách zvaná TOKAMAK. To je pro změnu zkratka z ruštiny: TOroidalnaya KAmera Maghitnaya Katushka).

Jak jsem se dostala dovnitř areálu, kam neproklouzne ani myš, já? Evropská unie platí asi 45 procent všech nákladů na výstavbu reaktoru a provozních budov. A já jsem místopředsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu. Tedy člověk, který bude vynaložené náklady kontrolovat. A řeknu vám, některé věci si člověk neumí vůbec představit, dokud je neuvidí na vlastní oči.

I proto se mi dostalo skutečně velké pozornosti vedení z ITER i ze společnosti F4E z Barcelony, přestože měli právě dvoutýdenní dovolenou. Mými průvodci byli Glenn Counsell, Deputy Head of ITER Department, F4E, Romaric Darbour, Deputy Project Manager SBPS Project Team, F4E, Cruceana Ioan, Head of Cabinet of Director General, ITER IO, Thomas Tardif, SBPS Quality and Safety Officer, F4E, a Radoslav Sinkovic, Internal Auditor, F4Eu. Už tady vidíte, že to bude složité. Prohlídku s odborným výkladem lze do jednoduché a lehce pochopitelné podoby převézt jen stěží. Ale pokusím se.

ITER, latinsky cesta, je označení pro jeden z největších technologických projektů na celém světě. Spalování fosilních paliv je nejen finančně náročně, ale hlavně velmi neekologické. Proto se velké světové státy ve spolupráci s EU rozhodly najít nový, čistý a udržitelný zdroj energie. Řešením je získávání energie z kontrolované jaderné fúze, která probíhá v přístroji nazvaném TOKAMAK. Tento obří kolos váží přes 23 000 tun, zabírá plochu 42 hektarů a je vysoký přes 60 metrů. Kdo neviděl, neuvěří.

Projekt bude znamenat obrovský přelom v získávání energie. ITER začal svou cestu již v roce 1985, kdy na Ženevském summitu došlo k dohodě mezi Velkou Británií, Francií, SSSR a USA. Tato dohoda si stanovila za cíl vytvořit projekt zaměřený na vývoj energie pomocí jaderné fúze k mírovým účelům. Od této doby uběhlo mnoho let, než konečně v roce 2005 došlo k vybrání místa na jihu Francie, na území francouzského výzkumného centra pro jaderný výzkum Cadarache v Saint-Paul-lès-Durance, asi 60 km severovýchodně od Marseille. K projektu se přidaly další státy.

Přesvědčila jsem se při prohlídce reálu, že práce už opravdu začaly. Zatím se staví několik z plánovaných 39 budov. Stavět se bude ještě dvacet let. Plánuje se skutečně na neuvěřitelně dlouhou dobu dopředu, i tím je celý projekt jedinečný. Důležitým mezníkem bude rok 2020, kdy má dojít k vyrobení první plazmy důležité k výrobě energie. Na rok 2027 je plánováno spuštění ostrého provozu.
Bez zapojení mnoha států by se něco podobně gigantického nikdy nemohlo uskutečnit. Zapojení firem z celého světa, převážně však z Evropy, je obrovským přínosem pro evropský výzkum a vývoj. Přináší firmám nové know how, inovaci a větší konkurenceschopnost. Pro vaši představu, k realizaci Tokamaku bude třeba asi 10 miliónů komponentů! Pracují na nich firmy z celého světa. A řada z nich je i z České republiky.

Určitě se sem vrátím na kontrolu příští rok! Kontrola evropských financí a jejich využití na smysluplné projekty je mojí prioritou. A někdy prostě čísla v tabulkách a stohy dokumentů v šanonech nestačí na to, aby si člověk uvědomil význam a velikost něčeho tak nepředstavitelného, jako je bezpečná jaderná energie pro celý svět.

Autor: Martina Dlabajová | pondělí 17.8.2015 8:00 | karma článku: 10.42 | přečteno: 549x


Další články blogera

Martina Dlabajová

70 milionů Evropanů nemá základní dovednosti pro získání práce

Evropská unie připravila strategický plán nazvaný Nová agenda dovedností pro Evropu, která slouží členským státům jako podpora pro zkvalitnění výuky a lepší předpovídání požadavků trhu práce.

16.10.2016 v 13:00 | Karma článku: 16.19 | Přečteno: 2098 | Diskuse

Martina Dlabajová

Projekt JA: Back To School vrací politiky do školních lavic

Přiznávám: Mám svou práci v Evropském parlamentu ráda, ale jsou dny, kdy bych poslaneckou lavici nejraději vyměnila za tu školní. Kdo by nevzpomínal rád na bezstarostná školní léta?

8.2.2016 v 14:46 | Karma článku: 6.64 | Přečteno: 122 | Diskuse

Martina Dlabajová

Uber: inovace jako cesta k ekonomickému růstu

Asociace koncesionářů v taxislužbě mě písemně oslovila se žádostí o mé stanovisko ke společnosti Uber. Protože jde o téma zajímavé pro širokou veřejnost, včetně uživatelů této služby, zveřejňuji svou odpověď v plném znění.

4.2.2016 v 17:37 | Karma článku: 6.08 | Přečteno: 283 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jana Slaninová

Končím s multitaškingem!

Když jste ženská a čirou náhodou nesnášíte návštěvy super a hyper marketů, pěstujete většinou sport méně náročný na pohyb mezi regály, kde je jisté provádění košíkové slalomistiky korunované frontou u pokladny.

21.10.2018 v 18:00 | Karma článku: 20.23 | Přečteno: 582 | Diskuse

Libuše Palková

Kde Dášeňka očůrávala kytičky

V pondělí byla naposledy před plánovanou rekonstrukcí veřejnosti zpřístupněna Čapkova vila na Vinohradech. Kdo jste to nestihl, počkáte si nejméně dva roky, po kterých by se měla zase otevřít v nové -nebo vlastně původní - podobě.

21.10.2018 v 17:44 | Karma článku: 10.41 | Přečteno: 346 | Diskuse

Michal Pohanka

Láska je láska,

když choděj kluci s autama a holky s Eiffelovkama. Je nejvyšší čas pořádně se otevřít i v oblasti mezilidských vztahů a sexu. Když to někdo rád s autem či Eiffelovkou, není to přece nic proti ničemu a nikomu to neubližuje...

21.10.2018 v 13:18 | Karma článku: 14.00 | Přečteno: 490 | Diskuse

Petr Omelka

Když prezidenti vyznamenávali svoje kamarády

Havel, Klaus, Zeman, naši prezidenti a jejich vyznamenání, která údajně nebyla jen za zásluhy. No, jak u koho.

21.10.2018 v 13:16 | Karma článku: 28.89 | Přečteno: 1254 | Diskuse

David Vlk

Podprda ke snídani

Zaostřím na pás u pokladny a pak ji uvidím, hned vedle hovězího masa a hromádky koření, asi na svíčkovou, leží krásná rudá krajková podprsenka. Taková ta vyztužená sexy kráska na hezký večer s novým chlapem.

21.10.2018 v 8:04 | Karma článku: 41.90 | Přečteno: 3553 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 532

Poslankyně Evropského parlamentu a patronka projektu motivačních stáží pro mladé PročByNe? Sbírám knižní vydání Malého prince a snažím se dívat na svět jeho očima.

Najdete na iDNES.cz