HORIZON 2020 nám otevírá nové horizonty

6. 06. 2015 11:11:18
S horizontem si obvykle spojujeme cosi vzdáleného, těžce dosažitelného, vyzývavě tajemného, široširého. A tak není zřejmě náhodou, že stejný název nese nový evropský program Horizon 2020.

Jde o bezkonkurenčně největší jednotlivý program, kterým zdroje EU v současnosti disponují. Dá se o něm říct totéž co o horizontu na obzoru?

HORIZON 2020 je největší, koncentrovaný, na výzkum a vývoj orientovaný program EU. Nám, kteří jsme zhýčkaní podstatně jednodušší dostupností prostředků z kohezní politiky, se jeví bohužel také trochu vzdálený, Ale neměl by být. Totéž se týká těžké dosažitelnosti. Po zevrubném prostudování možností, které nabízí, neměl být ani tajemný, a pokud k něčemu vyzývá, tak zejména k předložení kvalitních projektů, schopných obstát v konkurenci. Program HORIZON 2020 vyzývá též k překonání indivudualismu a izolacismu ve prospěch partnerství a integrovaných synergií, dokonce v přeshraničním rozměru. Nejvíce jsou vítány a bonifikovány projekty, kterých se účastní řešitelé z několika členských zemí EU.

K jakým účelům lze využít prostředky z programu HORIZON 2020? Program je jednou z nejvýraznějších a nejviditelnějších reakcí na Strategii Evropa 2020, tedy na posílení evropské konkurenceschopnosti. A v rámci této Strategie na míru reaguje na jednu její vlajkovou iniciativu zvanou Unie inovací a na naplnění Evropské výzkumné oblasti. Ano, jsme doma: HORIZON 2020 je především o výzkumu a vývoji a jejich nejpřímějším propojení s inovacemi, které mají schopnost obstát na trhu. Nedávná hospodářská krize přispěla ke změně uvažování řady z nás a potvrdila platnost přísloví, že žádný strom neroste do nebe. Připomněla nám, že se zdroji, které máme k dispozici, se sluší nakládat pokorně a hospodárně. Snahou programu HORIZON 2020 je přispět k účinnému nakládání se zdroji a přiblížit výzkum inovativním procesům. Současně nabízí i lidskou tvář, když vnímá, že razantní technologický pokrok přináší i značné společenské změny a posuny - HORIZON 2020 se zaměřuje také na naše zdraví, na čistou energii i na dopravní obslužnost a prostupnost. A zejména by měl být synonymem partnerství: nejen aktérů z různých členských zemí, ale též z odlišných pozic ve společenské struktuře. Měl by přispět k dalšímu sblížení korporací, univerzit, výzkumných ústavů a organizací občanské společnosti, to vše při zvýšení laťky náročnosti, kterou by měl zdolat i do procesu zapojený veřejný sektor.

HORIZON 2020 se soustředí na naplňování svých tří klíčových priorit: Excelentní věda, Posílení vedoucího postavení v průmyslu a Naplňování společenských výzev. První z nich se soustředí na podporu prvotřídní evropské vědy, na rozvoj, vábení a produktivní využití výzkumných talentů a na zajištění jejich přístupu k nejlepší výzkumné infrastruktuře. V druhém případě se jedná o strategické investice do klíčových technologií, o podporu inovací v jsoucích i zcela nových, vznikajících odvětvích; počítá se zde s významnou rolí i podporou ve prospěch malých a středních podniků. Třetí priorita se zaměřuje na oblasti, které s sebou přináší vyspělá civilizace - zdraví, potravinovou bezpečnost, udržitelné zemědělství, ekologicky vstřícnou energetiku, odpovídající systém dopravy, bezpečnost i prevenci proti tomu, aby ekonomický pokrok nevedl k vyčleňování ze společnosti

Jakým způsobem se lze k prostředkům z program dostat ? Je to výrazně odlišné od způsobu, kterým jsou rozdělovány strukturální fondy v rámci kohezní politiky. V programu HORIZON 2020 nejsou žádné předurčené "národní obálky". Zde funguje ostrá projektová konkurence napříč celým teritoriem EU v duchu hesla lepší a připravenější bere. Rovněž komunikace s řízením programu je výrazně odlišná od té, kterou máme ve většině osvojenu s řídícími orgány Operačních programů. V rámci projektů vystupuje tzv. vedoucí partner, který má k sobě po ruce ještě zastupujícího vedoucího partnera, jež jsou obvykle nejen nositeli dominantní strategie projektu, ale též jsou jeho administrátory a vystupují za všechny členy projektu vůči Evropské komisi. Praktické řízení programu je pak záležitostí výkonné agentury, jež vstupuje do kontaktu s projektovými členy.

Zdá se vám to komplikované? Vydejte se na cestu a uvidíte, že tomu tak není. Pokuste se objevit a dosáhnout na svůj horizont a uspět s projektem v rámci programu HORIZON 2020. Hodně štěstí!

Autor: Martina Dlabajová | sobota 6.6.2015 11:11 | karma článku: 5.54 | přečteno: 214x


Další články blogera

Martina Dlabajová

70 milionů Evropanů nemá základní dovednosti pro získání práce

Evropská unie připravila strategický plán nazvaný Nová agenda dovedností pro Evropu, která slouží členským státům jako podpora pro zkvalitnění výuky a lepší předpovídání požadavků trhu práce.

16.10.2016 v 13:00 | Karma článku: 16.19 | Přečteno: 2098 | Diskuse

Martina Dlabajová

Projekt JA: Back To School vrací politiky do školních lavic

Přiznávám: Mám svou práci v Evropském parlamentu ráda, ale jsou dny, kdy bych poslaneckou lavici nejraději vyměnila za tu školní. Kdo by nevzpomínal rád na bezstarostná školní léta?

8.2.2016 v 14:46 | Karma článku: 6.64 | Přečteno: 122 | Diskuse

Martina Dlabajová

Uber: inovace jako cesta k ekonomickému růstu

Asociace koncesionářů v taxislužbě mě písemně oslovila se žádostí o mé stanovisko ke společnosti Uber. Protože jde o téma zajímavé pro širokou veřejnost, včetně uživatelů této služby, zveřejňuji svou odpověď v plném znění.

4.2.2016 v 17:37 | Karma článku: 6.08 | Přečteno: 283 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jana Slaninová

Končím s multitaškingem!

Když jste ženská a čirou náhodou nesnášíte návštěvy super a hyper marketů, pěstujete většinou sport méně náročný na pohyb mezi regály, kde je jisté provádění košíkové slalomistiky korunované frontou u pokladny.

21.10.2018 v 18:00 | Karma článku: 20.23 | Přečteno: 583 | Diskuse

Libuše Palková

Kde Dášeňka očůrávala kytičky

V pondělí byla naposledy před plánovanou rekonstrukcí veřejnosti zpřístupněna Čapkova vila na Vinohradech. Kdo jste to nestihl, počkáte si nejméně dva roky, po kterých by se měla zase otevřít v nové -nebo vlastně původní - podobě.

21.10.2018 v 17:44 | Karma článku: 10.41 | Přečteno: 347 | Diskuse

Michal Pohanka

Láska je láska,

když choděj kluci s autama a holky s Eiffelovkama. Je nejvyšší čas pořádně se otevřít i v oblasti mezilidských vztahů a sexu. Když to někdo rád s autem či Eiffelovkou, není to přece nic proti ničemu a nikomu to neubližuje...

21.10.2018 v 13:18 | Karma článku: 14.00 | Přečteno: 491 | Diskuse

Petr Omelka

Když prezidenti vyznamenávali svoje kamarády

Havel, Klaus, Zeman, naši prezidenti a jejich vyznamenání, která údajně nebyla jen za zásluhy. No, jak u koho.

21.10.2018 v 13:16 | Karma článku: 28.89 | Přečteno: 1255 | Diskuse

David Vlk

Podprda ke snídani

Zaostřím na pás u pokladny a pak ji uvidím, hned vedle hovězího masa a hromádky koření, asi na svíčkovou, leží krásná rudá krajková podprsenka. Taková ta vyztužená sexy kráska na hezký večer s novým chlapem.

21.10.2018 v 8:04 | Karma článku: 41.90 | Přečteno: 3558 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 532

Poslankyně Evropského parlamentu a patronka projektu motivačních stáží pro mladé PročByNe? Sbírám knižní vydání Malého prince a snažím se dívat na svět jeho očima.

Najdete na iDNES.cz