Dělat práci, pro kterou mám vlohy a která mě baví

26. 05. 2015 17:50:12
V bohaté agendě Evropské unie velmi často řešíme témata, která jsou pochopitelná a jasná "zdravým selským rozumem". Bůhvíproč, snad aby vypadala atraktivněji a důležitěji, jsou projednávána pod poněkud vzletnými názvy.

To platí i pro jeden z největších dlouhodobých problémů snad všech pracovních trhů na světě, ten evropský nevyjímaje. Problému, který zde existuje bez ohledu na období ekonomické konjunktury či recese, kdy se snad jen více zviditelní, a o kterém i ten nejlépe fungující trh práce nemůže s jistotou tvrdit, že se mu jej podařilo vyřešit.

Jak problematiku schovanou pod název Matching Skills and Jobs srozumitelně popsat? Představme si, že by každý mohl ve své práci dělat to, k čemu má vlohy a přirozené předpoklady. Na základě svých vloh by byl v daném oboru formálně vzdělán a mohl je dále rozvíjet. Je-li vzdělání navázáno na přirozený talent a schopnosti, lze předpokládat, že člověka bude jeho práce bavit, a pak bude spíše sám spontánně než z donucení usilovat o to, aby v ní vynikl, bude se nadále vzdělávat, aby ve zdravé konkurenci s ostatními obstál. Toto je jakýsi ideální scénář, jehož završení je dáno "maličkostí" – potřebujeme, aby po takovémto druhu práce a pracovní náplně byla i odpovídající poptávka, a to nejlépe v teritoriu, kde dotyčný bydlí či bydlet hodlá. Tato "značka ideál" bohužel v praxi a na reálném pracovním trhu doznává naplnění v nejlepším případě tak ve 20 procentech případů; ve zbylých 80 procentech však pracovní trhy v nejširším pojetí selhávají, což znamená to, že nejsou s to naplnit a využít lidský potenciál, který se jim nabízí.

Problém začíná již v nejranější fázi vzdělávacího cyklu a táhne se celým jeho pokračováním a následně se na něj nabalují další součásti - přístup a zázemí rodiny, parametry sociální politiky, aktivita a snaha zaměstnavatelů, právní systém, možnosti migrace a jistě bychom našli řadu dalších. Každopádně jeho existence znamená zjevný projev tržního selhání, se kterým si trh zjevně sám neporadí. Nezbývá než hledat vhodně zvolené nástroje hospodářské a vzdělávací politiky.

V čem spočívají nejvýraznější projevy tohoto neradostného stavu?

1. Nikdo není schopen včas a dobře identifikovat schopnost dítěte či dospívajícího člověka a ten je v době, kdy se "láme led", vržen do oboru, ke kterému nemá odpovídající předpoklady.

2. Ono vyjetí po špatné koleji není zavčasu odhaleno a vzdělávací systém pokračuje zcela nesprávným směrem způsobem, který se neprotíná s talentem a předpoklady žáka či studenta.

3. Ani po ukončení formálního vzdělání nedochází k nápravě, i když je to stále ještě možné. Byť už to začíná být celospolečensky nákladné, přesto se řada lidí, kteří jsou vzděláni v jednom oboru, dokáže velmi dobře prosadit v oboru zcela jiném i bez formálního vzdělání.

4. Klec se však obvykle uzavře, resp. její opuštění se stává složitým a nákladným ve chvíli, kdy člověk nastoupí do zaměstnání. Existují tři možná vyústění: buď se skřípěním zubů v této profesi vytrvá, ale nikdy jej nenaplní, nebude jej bavit a bude to "pouze" nástroj na vydělávání peněz k zajištění obživy (a podle toho ta práce též bude vypadat). Nebo záhy svoji pozici změní a započne kariéru stylem pokus - omyl, nikde dlouho nevydrží. Stane se notorickým fluktuantem a svým pracovním životem se též doslova protluče a protrápí. A ta nejhorší verze je ta, že zaměstnavatel shledá, že takto to tedy nejde a přeřadí dotyčného na pozici zcela nekvalifikovanou či jej propustí vůbec a odkáže jej do "péče" úřadu práce.

Řešení tohoto problému, který v EU nabyl masových rozměrů, má napomoci iniciativa Matching Skills nad Jobs, tedy zajištění odpovídajícího souladu mezi schopnostmi a pracovním místem. Je to velmi záslužná aktivita, jejíž rámec by měl rezonovat na všech trzích práce v EU, zejména pak paradoxně tam, kde panuje relativní klid. Protože v jižní části Evropy, kde na jedno volné místo jsou stovky až tisíce uchazečů, řeší v současnosti už jiné starosti.

EU se snaží vytvořit systém, který by měl schopnost velmi detailně předjímat profil profesí, o které bude v budoucím časovém horizontu zájem. Pojmout roli celoživotního vzdělávání coby samozřejmosti pro ty, kteří chtějí být pracovně spokojeni a naplněni; výrazně posílit komunikaci mezi vzdělávacím systémem a praxí a současně posílit nyní mimořádně nízkou pracovní mobilitu mezi členskými státy. A k tomu všemu využít a podnítit podnikatelského ducha zvláště mladých Evropanů a využít možností moderních informačních technologií, které skvěle ovládají.

Projekt Matching Skills nad Jobs považuji za dobrý počin, který by měl přinášet dlouhodobé ovoce. Nepřeji si nic menšího, než že bude viditelně více Evropanů jejich práce přirozeným způsobem bavit a naplňovat ku prospěchu evropské ekonomické prosperity.

Autor: Martina Dlabajová | úterý 26.5.2015 17:50 | karma článku: 8.79 | přečteno: 645x


Další články blogera

Martina Dlabajová

70 milionů Evropanů nemá základní dovednosti pro získání práce

Evropská unie připravila strategický plán nazvaný Nová agenda dovedností pro Evropu, která slouží členským státům jako podpora pro zkvalitnění výuky a lepší předpovídání požadavků trhu práce.

16.10.2016 v 13:00 | Karma článku: 16.19 | Přečteno: 2098 | Diskuse

Martina Dlabajová

Projekt JA: Back To School vrací politiky do školních lavic

Přiznávám: Mám svou práci v Evropském parlamentu ráda, ale jsou dny, kdy bych poslaneckou lavici nejraději vyměnila za tu školní. Kdo by nevzpomínal rád na bezstarostná školní léta?

8.2.2016 v 14:46 | Karma článku: 6.64 | Přečteno: 122 | Diskuse

Martina Dlabajová

Uber: inovace jako cesta k ekonomickému růstu

Asociace koncesionářů v taxislužbě mě písemně oslovila se žádostí o mé stanovisko ke společnosti Uber. Protože jde o téma zajímavé pro širokou veřejnost, včetně uživatelů této služby, zveřejňuji svou odpověď v plném znění.

4.2.2016 v 17:37 | Karma článku: 6.08 | Přečteno: 283 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Dušan Póč

Už by jej mohli sundat...

Jsou více než dva týdny po volbách a Jiří Čunek stále visí nad jedním z nejfrekventovanějších míst ve Vsetíně, respektive z výšky shlíží na lid vsetínský a návštěvníky města promenující se po ploše náměstí Svobody.

21.10.2018 v 15:14 | Karma článku: 13.53 | Přečteno: 563 |

Zdeněk Brynych

Bydlet či nebydlet?

Problém bydlení trápí tisíce lidí, kterým nezbývá nic než platit velký dluh nebo drahý podnájem. Proč tomu tak je? jde to i jinak?

21.10.2018 v 12:16 | Karma článku: 19.88 | Přečteno: 601 | Diskuse

Jan Dvořák

Česká levice stejným krokem!

Sobota dvacátého října vejde do análů domácí politické scény jako významný mezník. Do té doby to vypadalo, že komunisté a socialisti tvoří dva nesmiřitelné tábory.

21.10.2018 v 10:06 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 454 | Diskuse

Radomír Dolanský

Klause mladšího je pro Fialu škoda, pro ODS nikoliv

Potenciál Václava Klause ml. se projevil již při volbách do Parlamentu, kdy s hlasy lidu pro Klause převálcoval předsedu ODS i s celou jeho klakou věrných. Odměnou je mu kritika ze strany podstatně méně úspěšných spolustraníků.

21.10.2018 v 7:28 | Karma článku: 45.04 | Přečteno: 3866 | Diskuse

Martin Mařák

Fake news, návod k použití

U nás v tomto fake news umění vynikají zejména proputinovští trollové, katastrofisté a jiní obchodníci se strachem a jejich fandové. Sdružují se na různých známých tzv. alternativních webech.

21.10.2018 v 1:52 | Karma článku: 12.68 | Přečteno: 585 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 532

Poslankyně Evropského parlamentu a patronka projektu motivačních stáží pro mladé PročByNe? Sbírám knižní vydání Malého prince a snažím se dívat na svět jeho očima.

Najdete na iDNES.cz