Záruka práce pro mladé hledá řešení tristní situace v Evropě

27. 04. 2015 21:33:51
Vývoj trhu práce v EU a vliv nedávné razantní ekonomické recese na něj vedl k mimořádně negativním a za posledních 80 let v Evropě dosud nepozorovaným dopadům na určité sociální skupiny. V tomto případě to „odnesla“ skupina mladých lidí, v drtivé většině bez jakýchkoliv pracovních zkušeností či jen s velmi zanedbatelnou praxí. I přes současné mírné snižování míry nezaměstnanosti oproti vůbec nejhorším letům 2011 a 2012 je zřejmé, že tento problém sám trh citlivě nevyřeší a hospodářská politika mu musí jít v řešení naproti.

I proto je jednou z nejvíce sledovaných aktivit v EU v současnosti Iniciativa zaměstnanosti mladých a její jednotlivé programy, například Youth Guarantee (Záruka práce pro mladé). Jde o schéma podporující zajištění odpovídajícího pracovního uplatnění: pracovního místa, odborné praxe, stáže, praktického rekvalifikačního kursu či dalšího cíleného vzdělávání s příslibem získání pracovního místa. A to pro všechny osoby mladší 25 let do 4 měsíců poté, co tito mladí lidé ukončili vzdělávací proces nebo přišli o práci. Tato praxe, která v některých zemích EU již úspěšně funguje, by měla vést k výrazné redukci nynějšího počtu 4,85 mil. mladých lidí bez práce v EU. Nejhorší situace, kdy téměř každý druhý mladý člověk nemá práci, je v Řecku, Španělsku, Chorvatsku a Itálii. Česká republika patří spíše na opačné spektrum zemí, což však zdaleka neznamená, že bychom měli téma zaměstnanosti mladých podceňovat a házet za hlavu.

Velmi dobrá myšlenka, jejíž realizace by měla velký dopad na budoucnost EU, je zatím na začátku. Pro dosažení úspěšného cíle potřebuje vyladit některé zásadní věci. První jsou - jako ostatně téměř vždy - peníze; přesněji řečeno dostupné finanční zdroje, kterých by s ohledem na potřebu bylo žádoucí mít podstatně více. I tak by se na tento účel, včetně národních zdrojů, Evropského sociálního fondu a Iniciativy zaměstnanosti mladých, mělo do roku 2020 věnovat 16,7 mld. EUR. Je ovšem velmi důležité, že tento problém je významný i pro samotné podnikatele, jimž se touto cestou nabízí značné množství mladé a levné pracovní síly. Proto se očekává, že právě značná část propasti mezi zdroji a potřebami může být překlenuta soukromými zdroji podnikatelů.

Druhou otázkou je, co vlastně znamená pojem „práce odpovídající kvality“ (good quality job)? Je to ta práce, která nejlépe odpovídá přání a schopnostem mladého člověka? Nebo práce, která vyžaduje určitou úroveň vzdělání, kvalifikace, schopností? Nebo práce v dané lokalitě ekonomicky nejpotřebnější? Ale co když je v daném regionu zapotřebí zcela jiná práce než ta, která vykazuje určitou „kvalitu“, která lidi baví a k níž mají určité schopnosti? Tyto zásadní strukturální otázky je třeba vyřešit co nejdříve, protože jejich ignorování by mohlo být vážnou překážkou funkčnosti systému. Pozitivním rysem programu je, že sleduje specifické potřeby na regionální bázi. Tím velmi konkrétně cílí na specifika trhu práce, která se mohou velmi lišit region od regionu. Regionální řešení problému je proto považováno za hlavní podmínku úspěchu celého programu.

A za třetí je třeba se zamyslet nad skutečností, že každý program s velkou finanční alokací vyvolává u některých lidí pokušení se na něm obohatit. Proto považuji za zcela nezbytné opatřit jej účinným systémem monitoringu a kontroly, který by případnému zneužití zabránil.

Za těchto podmínek lze program považovat za přínosný a životaschopný. Alternativou je nedělat nic a čekat, až to trh vyřeší. Není pochyb o tom, že i toto řešení se nabízí. Nebylo by však sociálně únosné, vedlo by k dalšímu zvýšení nezaměstnanosti mladých, jejich frustraci, plýtvání jejich lidským potenciálem a bylo by to pěkně drahé! Vyplácení dávek, ušlá mzda a z ní plynoucí daně a další odvody ve prospěch národních fiskálních, sociálních a zdravotních systémů a celkový dopad na utlumení poptávky je z tohoto titulu odhadován až na více než 150 mld. EUR ročně. A to je i čistě ekonomicky - bez ohledu na humánní aspekt věci - cena příliš vysoká.

Autor: Martina Dlabajová | pondělí 27.4.2015 21:33 | karma článku: 4.73 | přečteno: 221x


Další články blogera

Martina Dlabajová

70 milionů Evropanů nemá základní dovednosti pro získání práce

Evropská unie připravila strategický plán nazvaný Nová agenda dovedností pro Evropu, která slouží členským státům jako podpora pro zkvalitnění výuky a lepší předpovídání požadavků trhu práce.

16.10.2016 v 13:00 | Karma článku: 16.19 | Přečteno: 2098 | Diskuse

Martina Dlabajová

Projekt JA: Back To School vrací politiky do školních lavic

Přiznávám: Mám svou práci v Evropském parlamentu ráda, ale jsou dny, kdy bych poslaneckou lavici nejraději vyměnila za tu školní. Kdo by nevzpomínal rád na bezstarostná školní léta?

8.2.2016 v 14:46 | Karma článku: 6.64 | Přečteno: 122 | Diskuse

Martina Dlabajová

Uber: inovace jako cesta k ekonomickému růstu

Asociace koncesionářů v taxislužbě mě písemně oslovila se žádostí o mé stanovisko ke společnosti Uber. Protože jde o téma zajímavé pro širokou veřejnost, včetně uživatelů této služby, zveřejňuji svou odpověď v plném znění.

4.2.2016 v 17:37 | Karma článku: 6.08 | Přečteno: 283 | Diskuse

Další články z rubriky Hyde park

Anna Putnová

Zaslouží si učitelé sabatikl?

Sabatikl je tvůrčí volno, které mohou učitelé po určité době pedagogického působení využít. Je to prevence proti vyhoření a příležitost něco nového se naučit, přiučit, držet krok s dobou. Přesto vzbuzuje toto téma rozdílné reakce.

27.9.2018 v 14:26 | Karma článku: 7.53 | Přečteno: 321 | Diskuse

Miroslav Jahoda

Uměl bych pomoci více než 50 sirotkům

Rád bych pomohl co největšímu počtu lidí v zemích konfliktu. A troufám si říci, že mám lepší plán než paní poslankyně Šojdrová.

20.9.2018 v 8:34 | Karma článku: 30.97 | Přečteno: 750 | Diskuse

Pavel Kamas

Ovládne Česko nové Karma náboženství?

Nepamatuji si úplné počátky na blogu iDnes, ale i během mé krátké historie zde, vidím posun jistým směrem. Témata se začínají podobat sobě navzájem, což je s rostoucím počtem blogerů logické. Ale kdo nemá Karmu, jako by nebyl ...

8.9.2018 v 9:18 | Karma článku: 9.64 | Přečteno: 308 | Diskuse

Jaroslava Brokešová

Pod svícnem je největší tma

Reakce na včerejší email od jistého administrátora blogu iDNES. Podívejte se na video a závěr si z toho udělejte sami. Naplnilo se jedno staré pořekadlo, a to takové, jaké je nadpisem článku :-)

29.7.2018 v 16:07 | Karma článku: 12.02 | Přečteno: 553 | Diskuse

Lubomír Vít

Biblemanie?

Jelikož Paní Palkova nedala pod svůj poslední článek povolení k diskuzi, a je tam zmíněno mé jméno,velice rád bych k tomu něco dodal. Podle její odpovědí si můžete udělat,svůj úsudek. Nevím proč ji na blogu vadí články křesťanů?

15.7.2018 v 12:40 | Karma článku: 14.80 | Přečteno: 495 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 532

Poslankyně Evropského parlamentu a patronka projektu motivačních stáží pro mladé PročByNe? Sbírám knižní vydání Malého prince a snažím se dívat na svět jeho očima.

Najdete na iDNES.cz